Dla każdej młodej mamy dobro dziecka jest najważniejsze, a jego pierwsze miesiące życia to ciągła nauka tego, jak się nim opiekować i jak rozpoznawać jego potrzeby. Jedną z najważniejszych kwestii jest karmienie, a mianowicie to, kiedy zacząć dziecko odstawiać od piersi przestawić je na picie z butelki. Kiedy więc następuje ten właściwy czas?
• Jak długo karmienie piersią?
• Do kiedy karmić dziecko piersią?
• Kiedy odstawić dziecko od piersi?
• Jak przestawić dziecko na butelkę?
Jak długo karmienie piersią?
Przede wszystkim najbardziej podstawowa zasada mówi, że matka powinna karmić dziecko piersią jak najdłużej się tylko da. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe i z wielu różnych powodów. Najbardziej absolutnym minimum przy karmieniu piersią to trzy pierwsze miesiące życia dziecka. Gdy tylko jest to możliwe, powinno się to dziecku bezwzględnie zapewnić. Karmienie piersią jest bardzo ważne w tych pierwszych miesiącach, bo dzięki temu maluch nabywa właściwej odporności organizmu. Kolejne trzy miesiące, a więc do wieku pół roku, zmniejsza się ryzyku różnych infekcji i chorób wieku niemowlęcego, albo przynajmniej złagodzić ich przebieg. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia dziecka.
Do kiedy karmić dziecko?
Wiek sześciu miesięcy, to czas, gdy mleko matki nie powinno być już jedynym pokarmem, jakie przyjmuje dziecko, a jest to spowodowane tym, że maluch zaczyna mieć już większe potrzeby pokarmowe i należy zacząć wprowadzać urozmaicenia. Mimo wszystko trzeba jednak pamiętać, że do pierwszego roku życia dziecka to właśnie mleko jest najważniejszym i najbardziej podstawowym posiłkiem, niezależnie od tego czy będzie to mleko matki, czy zamiennik w postaci odpowiedniej mieszanki mlecznej przeznaczony dla niemowląt. Dziecko powyżej roku nie musi już otrzymywać mleka matki, pod warunkiem, że ma ono odpowiednią dietę, zapewniającą dostarczanie wszystkich najważniejszych składników pokarmowych.
Kiedy odstawić dziecko od piersi?
Jak zostało wspomniane, niezbędne minimum to 3 miesiące, najlepiej jednak, gdy dziecko pierwszą butelkę ze smoczkiem dostanie mając około 6 miesięcy. Jeżeli matka z różnych powodów nie jest w stanie karmić piersią, albo zaczyna jej tego pokarmu brakować, wówczas można zacząć przestawiać dziecko na butelkę wcześniej. Czasem zdarza się, że matkom brakuje pokarmu i nie są w stanie karmić dziecko przez pół roku, wówczas można stosować specjalne specyfiki pobudzające laktację. Zdarzają się również przypadki odwrotne – matka ma za dużo mleka. Wtedy też lekarz może zalecić leki, mające zahamować jego wytwarzanie. Najbardziej optymalny czas powolnego odstawiania dziecka od piersi i przestawienie go na butelkę to wiek powyżej 6 miesięcy.
Jak przestawić dziecko na butelkę?
Należy to robić powoli i stopniowo. Bardzo ważne jest też, by smoczek był dobrze wyprofilowany, a swoim kształtem jak najbardziej przypominał kształt piersi. Mleko powinno z niego płynąć w tym samym tempie, co z piersi. Dobrze jest przyzwyczajać dziecko do picia z butelki stopniowo, czyli z czasem zmniejszać ilość karmienia piersią i postarać się o to, by dziecko zaczęło spożywać więcej pokarmów z innego źródła. Najczęściej dzieci niechętnie przystają na zmiany i co objawia się silnymi protestami. Jest to całkiem normalne. Ważne jest jednak, żeby zadbać o dietę bogatą w nabiał i najważniejsze składniki odżywcze. Dziecko trzeba powoli przyzwyczajać do nowych pokarmów, a gwałtowne zmiany są niewskazane.
1 komentarz
Mam znajomych, których dziecko dalej ssie piersi matki, mimo tego, że ma dwa lata. To naprawdę nie jest dobre podejście.