Odkwaszenie organizmu – na czym polega? Od czego zacząć?

autor Kamil Lubartowicz
290 x czytano

Dużo się słyszy o zakwaszeniu organizmu, ale na czym to właściwie polega i skąd się bierze? I najważniejsze – jak z tym walczyć? O tym w dzisiejszym artykule, zapraszamy do lektury.

Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?

Zakwaszenie organizmu to stan, w którym następuje zaburzenie kwasowo-zasadowej równowagi. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy do organizmu trafia nadmiar produktów o odczynie kwasowym, a on nie jest w stanie ich zneutralizować.

Co jest przyczyną takiego stanu? Wśród przyczyn można wymienić niewłaściwą dietę, odwodnienie, stres, brak aktywności fizycznej, albo wręcz przeciwnie – nadmiar intensywnych ćwiczeń. Do zakwaszenia może prowadzić też przyjmowanie niektórych leków, używek oraz stosowanie rygorystycznej odchudzającej diety.

Jakie są skutki zakwaszenia organizmu?

Efektem zakwaszonego organizmu mogą być wzdęcia, zgaga, wypryski, bóle głowy, zmęczenie i problemy z koncentracją, bóle stawów i mięśni, nadmierna nerwowość oraz ogólna ociężałość. Zakwaszenie przekłada się również na osłabienie odporności, a stąd oczywiście już tylko krok do infekcji i przeziębień.

Kąpiele na odkwaszenie organizmu

Jedną z metod na odkwaszenie organizmu są kąpiele zasadowe. Tego rodzaju zabiegi odkwaszające można znaleźć w ofertach sanatoriów, na przykład turnus, o którym można przeczytać na: www.medicalsensus.pl/oferta/pakiety-zdrowotne/duplikat-dopasuj-zabieg-do-swoich-dolegliwosci/oczyszczanie-i-odkwaszanie.html, ma je w swoim programie.

W kąpielach tego typu kluczowy jest dobór odpowiednich minerałów i parametrów kąpieli. Stosuje się ekstrakty ziołowe, które stymulują wydalanie z organizmu szkodliwych metabolitów. Dzięki zwiększeniu przekrwienia skóry stymulowane są receptory, które wpływają na przyśpieszenie biochemicznych procesów. Takie kąpiele pomogą odzyskać równowagę kwasowo-zasadową i siły witalne.

Dieta a zakwaszenie organizmu

W odkwaszeniu organizmu pomaga również odpowiednio dobrana dieta. Odpowiednio dobrana, czyli jaka? Przede wszystkim trzeba sięgać po produkty o odczynie zasadowym. W tym gronie znajdują się zwłaszcza warzywa i owoce, przede wszystkim truskawki, cytrusy, banany, arbuzy, buraki, szpinak i cukinia. Oprócz tego godne polecenia są orzechy, oliwa z oliwek i kasza jaglana bądź gryczana.

A czego należy unikać? Zakwaszająco działają na organizm mięso i wędliny w dużych ilościach, a także słodycze, sery, ryż, jaja, pieczywo, makaron i niektóre owoce i warzywa, takie jak żurawiny, wiśnie, fasola czy borówki. Zakwaszać mogą też napoje, między innymi alkohol, kawa i herbata (wyjątkiem jest zielona herbata – ta jest zasadotwórcza).

wiaderko truskawek

Czy stres może powodować zakwaszenie organizmu?

Jak wspomnieliśmy, również stres może przyczyniać się do zakwaszenia organizmu. Dzieje się tak, ponieważ kortyzol, wytwarzany przez organizm w sytuacjach stresowych, powoduje, że organizm zaniedbuje pracę niektórych narządów, w tym układu trawiennego. Dlatego trzeba się starać w miarę możliwości ograniczyć stres. Dobrze jest wypracować sobie metody, które pozwalają nam się odprężyć i uspokoić nerwy.

Walka z zakwaszeniem organizmu wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje zmianę diety, unikanie stresu oraz wykorzystanie metod takich jak odkwaszające kąpiele. A czy Wy, mieliście kiedyś problem z zakwaszeniem organizmu? Dajcie nam znać.

podobne tematycznie

1 komentarz

Diana 21 lutego 2019 - 11:13

Ciekawa jestem, jak długo utrzymują się efekty odkwaszania organizmu. Zakładam, że żeby utrzymały się na dłużej, trzeba na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe.

odpowiedz

zostaw komentarz