Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

autor Sabina Roztecka
472 x czytano

Każda kobieta, która osiągnęła dojrzałość płciową, powinna znać swój organizm i wiedzieć jak przebiega cykl menstruacyjny. Od zmian ilości hormonów w kobiecym organizmie zależy bardzo wiele, nie tylko w kontekście planowania potomstwa, ale również samopoczucia. Mając wiedzę na temat sygnałów wysyłanych przez organizm, można również zorientować się, czy przypadkiem nie doszło do zapłodnienia.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Każdy wie, jakie są objawy ciąży, w momencie, gdy jest ona zaawansowana. Zaokrąglony brzuszek nie pozostawia zazwyczaj wątpliwości. Zanim jednak ciąża będzie widoczna, w organizmie kobiety dochodzi do bardzo wielu zmian, część z nich może ona dość łatwo zaobserwować. To bardzo ważne, aby umieć odczytać sygnały wysyłane przez ciało, gdyż wraz z zajściem w ciążę, warto zacząć nieco inaczej o siebie dbać i koniecznie zrezygnować ze szkodliwych używek. Jak najszybciej trzeba też udać się lekarza ginekologa i wykonać podstawowe badania.

przeczytaj także:  Ile czasu żyją plemniki? Jak długo po stosunku może dojść do zapłodnienia?

Wracając jednak do objawów ciąży, te najwcześniejsze nie zawsze są dla kobiet odczuwalne. Zdarza się, że już w momencie zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, kobieta ma podniesioną temperaturę, mdłości, może też odczuwać lekki ból w podbrzuszu. Są to zatem pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu, zazwyczaj jednak pierwszym bardzo sugestywnym sygnałem jest brak krwawienia w oczekiwanym terminie. Jeśli więc spóźnia się miesiączka, to warto wykonać test ciążowy.

Zwykłe testy ciążowe dostępne w aptekach nie wykrywają bardzo wczesnej ciąży, gdyż stężenie hormonu beta hCG jest jeszcze zbyt niskie. Zdarza się, że także w późniejszym czasie jest go zbyt mało, aby test dał wynik pozytywny, dlatego tak ważne jest, aby wybrać się do ginekologa, jeśli coś budzi nasze wątpliwości.
kobieta z testem ciążowym

przeczytaj także:  Jaki śluz w dni płodne?

Objawy ciąży w pierwszych tygodniach

Rozwijające się w ciele kobiety nowe życie może już na samym początku nieźle dać się we znaki. Kiedy już zarodek zagnieździ się i zacznie rosnąć, to bardzo często wywołuje takie reakcje organizmu, jak mdłości i nudności, zmęczenie, rozdrażnienie oraz spadek samopoczucia. Ponadto dość często kobiety w początkowym okresie czują się trochę tak, jak podczas menstruacji, gdyż szyjka macicy jest rozpulchniona i może powodować dyskomfort, piersi mogą być bolesne i tkliwe. Częstym objawem ciąży są zmiany apetytu, wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Zauważalne jest również wzmożone wydzielanie śluzu, który jest bardziej gęsty niż podczas owulacji.

Czy w ciąży można mieć okres?

Większość kobiet zaczyna podejrzewać, że może być w ciąży w momencie, gdy zauważają, że spóźnia się im okres. Jeśli notuje się daty miesiączek (co powinna robić każda kobieta w tzw. okresie rozrodczym), to łatwo zauważyć nieprawidłowości. Miesiączka w czasie ciąży nie występuje. Wynika to z prostego faktu, iż menstruacja to nic innego, jak wydalanie endometrium, czyli błony śluzowej macicy, w której nie zagnieździło się jajeczko.

Jeśli istnieje możliwość, że kobieta jest w ciąży i zauważa różnego rodzaju sygnały świadczące o tym, to pojawiające się krwawienie może być powodem do niepokoju. Przyczyn występowania krwawienia w ciąży jest wiele i koniecznie należy omówić je z lekarzem ginekologiem.

przeczytaj także:  Jak zaplanować płeć dziecka?

podobne tematycznie

1 komentarz

Spodziewam się dziecka 20 stycznia 2022 - 11:16

U mnie oznakami ciąży był właśnie ból piersi. Poza tym przestały mi smakować rzeczy, które dotychczas uwielbiałam i… wszystko mi śmierdziało! Myślę jednak, że u wielu kobiet są to indywidualne kwestie. Na pewno nie warto robić testu wcześniej, jak w dniu planowanej miesiączki.

odpowiedz

zostaw komentarz