Wykonując morfologię krwi, najczęściej wśród wyników możemy dostrzec wiele różnych trudnych do zidentyfikowania skrótów, które dla większości pacjentów nic nie oznaczają. Czym wśród tych danych charakteryzuje się współczynnik MPV i co oznacza jego obniżenie dla naszego zdrowia?
- Czym jest MPV w morfologii?
- Jakie są prawidłowe wartości dla MPV?
- Co oznacza niskie MPV?
- Kiedy wykonać morfologię krwi z naciskiem na MPV?
Czym jest MPV w morfologii?
Morfologia krwi, to jedno z najbardziej podstawowych badań, które zaleca się robić regularnie, w ramach profilaktyki zdrowotnej. Niestety dla większości z nas, widniejące na wynikach dane, są trudne do zrozumienia, przez co trudne może być zweryfikowanie, czy wszystko jest w porządku, czy nie. Jednym z takich współczynników, często branych pod uwagę przy takich badania, jest MPV. Mówiąc krótko, informuje on nas o tym, jakie są wielkości wytwarzanych przez szpik kostny trombocytów, znanych powszechnie jako płytki krwi.
Jakie są prawidłowe wartości dla MPV?
Otrzymując wyniki badań krwi, w zdecydowanej większości przedstawiane są zarówno wartości, jakie uzyskaliśmy w trakcie badania, jak i standardowo przyjęte normy. W przypadku współczynnika MPV prawidłowy wynik powinien mieścić się między 9 a 14 fl. Co jednak istotne, należy wziąć pod uwagę fakt, iż są to wartości uśrednione i każde laboratorium może kierować się nieco innymi wytycznymi. Istotna będzie także interpretacja lekarza oraz zestawienie współczynnika MPV z resztą wyników. Nie powinno się weryfikować stanu zdrowia tylko na jego podstawie.
Co oznacza niskie MPV?
W zależności od różnych przyczyn, w morfologii krwi współczynnik MPV może wyjść powyżej lub poniżej normy. Zanim cokolwiek się orzeknie – należy spojrzeć także na resztę wyników, by nie postawić fałszywej diagnozy. Jak zostało już wspomniane, MPV odpowiada za informacje o tym, jak wygląda wielkość płytek krwi. Jeżeli w morfologii wyjdzie obniżona wartość, może świadczyć to o małopłytkowości.
Co oznacza to w praktyce? Jeżeli wynik jest tylko nieznacznie poniżej normy – nic to nie oznacza i może być po prostu indywidualną cechą danej osoby. Jeżeli jednak spadek liczby trombocytów jest znaczny, wówczas przyczyn może być kilka i mogą być powiązane z różnymi przypadłościami. Zalicza się do tego między innymi mocznicę czy białaczkę. Czasem powodem jest antybiotykoterapia, albo brak podstawowych witamin głównie witaminy B i kwasu foliowego. Odpowiednia dieta może więc tego zaradzić.
Kiedy wykonać morfologię krwi z naciskiem na MPV?
Badanie morfologii krwi stanowi pewną podstawę przy profilaktyce zdrowotnej, więc każdy z nas powinien wykonać ją co najmniej raz w roku. Oczywiście są pewne przesłanki, które mogą dać na do myślenia i szybciej skierować na pobranie krwi. Warto więc obserwować swoje ciało, by móc szybko zareagować. Powodami przemawiającymi za wykonaniem badania krwi może być krew w stolcu, częste krwawienie z nosa, obfite miesiączki czy duża skłonność do pojawiania się krwiaków i siniaków. Jak zostało to już nadmienione – obniżone MPV wcale nie musi oznaczać żadnej choroby, zawsze jednak warto takie rzeczy sprawdzać, dla pewności i spokoju.