Jak uzupełnić elektrolity w organizmie dziecka?

autor Hanna Ryjek
146 x czytano

W przypadku wystąpienia problemów z układem pokarmowym lub wydalniczym dziecka nie wolno dopuścić do odwodnienia młodego organizmu. Sytuacja ta może doprowadzić do bardzo poważnych w skutkach dalszych problemów zdrowotnych. Jeśli dojdzie już do niedoboru elektrolitów, najważniejsze jest ich natychmiastowe uzupełnienie. Jednak, jak tego dokonać w przypadku dzieci?

Czym są elektrolity i dlaczego są ważne?

Elektrolity to nic innego, jak wodne roztwory jonów. W organizmie możemy wyróżnić jon soli, czyli sodu, potasu, wapnia i magnezu. Substancje te bezpośrednio odpowiadają za utrzymanie równowagi kwasowo – zasadowej. Krótko mówiąc, bez elektrolitów organizm, zwłaszcza młodego człowieka nie funkcjonowałby prawidłowo. Elektrolity mają szczególny wpływ na układ nerwowy, moczowy, czy pokarmowy.

Kolaż z dziećmi

Kiedy dochodzi do odwodnienia?

Do odwodnienia organizmu najczęściej dochodzi w przypadku pojawienia się problemów związanych z układem pokarmowym. Bez względu na to, czy dziecko dręczy biegunka, czy wymioty – odwodnienie może nastąpić niemal w każdej chwili, a zwłaszcza w momencie, gdy dolegliwości żołądkowo – jelitowe są wysoce nasilone. Wtedy mały organizm błyskawicznie wytraca cenne składniki odżywcze, co może skończyć się nawet śmiercią.

Do utraty elektrolitów dochodzi również latem, gdy na dworze panują upały. W tym okresie roku niezwykle ciężko jest upilnować aktywne dzieci, dlatego często są one narażone na działanie promieni słonecznych. Pod ich wpływem powstaje pot, wraz z którym wydalane są między innymi właśnie elektrolity. Szczególnie w czasie lata ważne jest zapoznanie się ze skutecznymi sposobami na odwodnienie u dzieci, gdyż mogą okazać się one bardzo potrzebne w praktyce.

Jak natychmiastowo uzupełnić elektrolity w młodym organizmie?

Bieżące uzupełnianie poziomu elektrolitów w organizmie dziecka jest szczególnie ważne. Jeżeli uda się Tobie, jako rodzicowi nie dopuścić do sytuacji, w której Twoja pociecha będzie cierpiała na niedobór tych składników, nie tylko unikniecie wspólnie pobytu w szpitalu, ale przede wszystkim zadbacie o prawidłową pracę organizmu.

Idealnym sposobem, aby tego dokonać, jest stosowanie doustnych płynów nawadniających. W ich składzie znajdziesz jedynie wodę, elektrolity i glukozę, która doda energii Twojemu dziecku, a także wesprze proces przyswajania jonów. Najważniejsze jest to, że są one wydawane w aptece bez recepty, dlatego zakupisz je zawsze wtedy, gdy są potrzebne. W przypadku płynów szczególnie polecamy Orsalit (http://www.orsalit.pl/O_produkcie/Czym_sa_elektrolity). Płyn ten zawiera idealnie dobraną dawkę jonów, dlatego odbudowa organizmu pod jego wpływem następuje niemal natychmiastowo.

podobne tematycznie

zostaw komentarz