Leczenie biegunki – elektrolity dla dzieci

autor Hanna Ryjek
200 x czytano

Biegunka należy do tych objawów, które pojawiają się niezależnie od pory roku. Szczególnie w przypadku małych dzieci – towarzyszy infekcjom zimowym i bardzo często antybiotykoterapii. Zdarza się latem, np. po zetknięciu z bakteriami, wirusami. Oczywiście może być także efektem błędów dietetycznych, przejedzenia czy zatrucia pokarmowego. Dlatego zaopatrzenie apteczki (domowej czy turystycznej) pod kątem najmłodszych musi uwzględniać preparaty takie jak elektrolity dla dzieci czy odpowiedni probiotyk.

Biegunka – przebieg, zagrożenia

Zanim wyjaśnimy co to są elektrolity i dlaczego są tak ważne w kuracjach związanych z biegunkami, warto dowiedzieć się, kiedy można mówić o biegunce oraz jakie są główne zagrożenia. O tym, że dziecko ma biegunkę mogą świadczyć co najmniej 3 płynne stolce na dobę. Nieco inaczej wygląda sytuacja niemowląt w zależności od sposobu karmienia. Biegunka u maluchów karmionych piersią będzie zdiagnozowana po 6 takich stolcach w ciągu doby. W przypadku żywienia mlekiem modyfikowanym lub inną mieszanka już 3 luźne kupki sygnalizują problem. Biegunka u dzieci może mieć przebieg:

  • łagodny – objawy jak przy niestrawności, kilka luźnych stolców, bez gorączki i wymiotów,
  • średnio ciężki – kilka, a nawet kilkanaście wodnistych stolców na dobę, może pojawić się gorączka i wymioty, dziecko płacze i jest niespokojne,
  • ciężki – z wymiotami, gorączką, dziecko oddaje kilkanaście luźnych stolców z dużą ilością śluzu, pojawiają się gazy, brak pragnienia i objawy odwodnienia,
  • o charakterze toksycznym – bardzo dużo stolców z domieszką krwi lub śluzu, dziecko silnie gorączkuje, wymiotuje, wyraźne odwodnienie,
  • przewlekły – przeciąga się dłużej niż 10–14 dni, u dziecka występuje kilka płynnych stolców dziennie, często zaraz po jedzeniu, biegunce towarzyszą gazy, wzdęcia i osłabienie.

Choć biegunkę często leczy się w domu, należy bacznie obserwować dziecko, szczególnie zwracając uwagę na to, czy w stolcu nie pojawia się krew, ropa albo śluz. Niepokojące są również dodatkowe objawy, takie jak wysoka gorączka, trudności z oddychaniem, wymioty, ból brzucha.

Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem jeśli:

  • biegunka pojawia się u poniżej 2. miesiąca życia,
  • dziecko oddaje bardzo mało moczu, zarówno pod względem ilości zmienianych pieluszek, jak i ich zawartości,
  • biegunka trwa dłużej niż 14 dni,
  • dziecko jest apatyczne albo wręcz przeciwnie – bardzo pobudzone,
  • zauważymy stolce z domieszką śluzu, krwi albo ropy.

Mama zmienia pieluszkę u dziecka

Groźne odwodnienie

Podobnie jak w wielu innych sytuacjach, również w przypadku biegunki warto wiedzieć jak najwięcej o profilaktyce. Pamiętamy zatem o higienie, myciu rąk, odpowiednim przechowaniu i przygotowaniu żywności, osłonowym działaniu przy antybiotykoterapii. Niemniej jednak biegunka należy do takich symptomów, które są niemalże nie do uniknięcia w przypadku małych dla dzieci. Kluczowego znaczenia nabiera więc odpowiednie postępowanie, a w szczególności uniknięcie odwodnienia, które jest największym zagrożeniem dla małych pacjentów. Najbardziej narażone są najmłodsze dzieci, trzeba pamiętać, że niemowlęta mogą odwodnić się bardzo szybko, już po kilku luźnych stolcach, jeśli nie są prawidłowo nawadniane lub pojawią się wymioty i gorączka. Zanim przejdziemy do kwestii prawidłowego postępowania w przypadku biegunki, kilka najistotniejszych informacji na temat odwodnienia, które może być niebezpieczne dla zdrowia i życia małego dziecka. Jak łatwo się domyślić odwodnienie to utrata wody oznaczająca zaburzenie lub uniemożliwienie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto wiedzieć, że odwodnienie dotyczy już 1% utraty wody w stosunku do masy ciała, ale objawy widzimy dopiero przy 3% deficycie. Zwracamy uwagę na symptomy takie jak:

  • wysychająca błona śluzowa jamy ustnej,
  • gęsta ślina,
  • suche wargi i język,
  • brak łez,
  • u małych dzieci – zapadnięte ciemiączko, zapadnięte oczy,
  • apatia,
  • pobudzenie,
  • ciemny mocz w małych ilościach,
  • skóra chłodna w dotyku, szara, mało elastyczna,
  • wzdęty brzuch,
  • szybki oddech,
  • dreszcze i drgawki.

Jak widać najważniejszym elementem leczenia jest zapobieganie odwodnieniu, w czym pomogą odpowiednio dobrane elektrolity da dzieci.

Dlaczego elektrolity dla dzieci, a nie zwykła woda?

Przy biegunce należy dużo pić, co ma zmniejszyć ryzyko odwodnienia. Jest to jednak duże uproszczenie, w dodatku może być ono niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Podawanie mu np. soków czy innych płynów hiperosmolarnych odniesie bowiem odwrotny rezultat – może nasilić biegunkę, sprowokować wymioty. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz europejskich towarzystw naukowych należy stosować doustne płyny nawadniające o ściśle zdefiniowanym składzie. Zawierają one w odpowiednich proporcjach glukozę oraz elektrolity i mają charakter hipoosmolarny. W takich roztworach (o osmolarności 230 mOsm/l.) występują następujące stężenia pierwiastków:

  • stężenie sodu – 60 mmol/l,
  • stężenie potasu – 20 mmol/l,
  • stężenie glukozy – 90 mmol/l.

W przypadku biegunki często stosuje się również działające osłonowo probiotyki, dlatego preparatem zalecanym małym dzieciom jest np. Dicoflor Elektrolity.

Dicoflor Elektrolity dla dzieci

Kluczowe znaczenie w leczeniu biegunki ma skuteczność i szybkie działanie. Nie warto zatem ryzykować podawania domowych płynów czy herbatek. Preparat Diciflor (http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/co-podawac-maluszkowi-w-trakcie-biegunki/) to nie tylko elektrolity dla dzieci, ale także szczep bakterii Lactobacillus GG o udowodnionej skuteczności i działaniu osłonowym. Należy trzymać się instrukcji dotyczącej dawkowania preparatu, zgodnie z którą roztwór podaje się w małych porcjach, powoli i schłodzony. Po każdym kolejnym luźnym stolcu należy natychmiast uzupełnić płyny podając elektrolity dla dzieci (ok. 5-10 ml gotowego roztworu na kilogram masy ciała).

Kompleksowe działanie preparatu Dicoflor Elektrolity oznacza:

  • dostarczenie bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus GG, które są elementem prawidłowej mikroflory jelitowej,
  • dostarczenie soli mineralnych i ochronę przed zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitowej.

Należy jednak pamiętać, że powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętajmy, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem! Szczególnie w przypadku najmłodszych i najmniejszych pacjentów, dla których odwodnienie może oznaczać poważne zagrożenie.

podobne tematycznie

1 komentarz

Okrasa 17 sierpnia 2017 - 11:49

Nic przyjemnego, ale jakoś trzeba sobie z tym radzić, spokojnie można do tego zastosować domowe sposoby.

odpowiedz

zostaw komentarz