Niewystarczająca ilość snu podwyższa ryzyko otyłości

autor Ala Bart
201 x czytano

Otyłość od wielu lat określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Rokrocznie zapadają na nią miliony ludzi na całym świecie, a liczby te stale rosną. Statystyki w Polsce również są zatrważające: według raportu Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit, nasz kraj plasuje się na 5. miejscu na liście państw o najwyższym wskaźniku otyłości. W tym niechlubnym rankingu wyprzedzamy m.in. Białoruś, Niemcy czy Ukrainę, nie wspominając o Szwajcarii, Danii i Austrii, mieszkańcy których należą do najszczuplejszych w Europie.

Czynników wywołujących otyłość jest wiele. Należą do nich choćby zła dieta czy siedzący tryb życia – brak aktywności fizycznej i regularne spożywanie przetworzonej żywności to, jak wiadomo, podstawowa przyczyna odkładania się w naszym organizmie tkanki tłuszczowej, co bezpośrednio prowadzi do wzrostu wagi, a w dalszej perspektywie zwiększonego ryzyka wystąpienia otyłości. Okazuje się jednak, że bardzo istotny w kontekście utrzymania prawidłowej wagi jest również odpowiedni poziom snu. Jego niedobory mogą bowiem prowadzić do tycia.

przeczytaj także:  Hartowanie dziecka – jak wzmocnić odporność dziecka?

Chłopak śpi w łóżku

Otyłość z niewyspania – czy to możliwe?

Medycyna od lat próbuje znaleźć remedium na otyłość. Nie jest to rzecz prosta, gdyż bardzo wiele zależy w tej kwestii od naszego stylu życia. Magiczne diety-cud i tabletki odchudzające na bazie tajemniczych, nikomu nieznanych składników zostały przez specjalistów po wielokroć skompromitowane i uznane jako nieskuteczne.

Najważniejsza zdaje się być zatem codzienna dbałość o swój organizm poprzez dostarczanie mu zdrowego pożywienia i sporej dawki ruchu. Prócz uprawiania sportu i dbania o właściwą dietę, istotny jest również sen. Jak pokazały wyniki badań naukowców z University of California, systematyczne zarywanie nocy naraża nas nie tylko na obniżenie koncentracji, bóle głowy i gorsze funkcjonowanie układu nerwowego, ale i zwiększa ryzyko tycia.

Badacze przeskanowali mózgi 23 osobom – po nieprzespanej nocy oraz tym, które zażyły odpowiednią ilość snu. Następnie zaprezentowano badanym ilustracje przedstawiające różne produkty spożywcze: od owoców i warzyw, po tzw. fastfoody, a więc pizzę, hamburgery i pączki. Wyniki eksperymentu naukowego opublikowane w branżowym czasopiśmie Nature Communications nie pozostawiały złudzeń – ludzie, którzy spali w nocy niedostatecznie długo, następnego dnia mieli ochotę na wysokokaloryczne i niezdrowe przekąski. Dzieje się tak dlatego, że niedobór snu powoduje osłabienie funkcjonowania rejonów mózgu odpowiedzialnych na podejmowanie decyzji.

przeczytaj także:  Jak nie przytyć w ciąży? Sposoby na jędrne i apetyczne ciało

Ponadto organizm wysyła nam wówczas sygnał, że potrzebuje uzupełnić deficyt energii wywołany niewyspaniem. A najszybciej ów deficyt uzupełnić tłustym i mocno kalorycznym posiłkiem. Badanie ukazuje zatem prostą zależność: brak snu powoduje zwiększony apetyt na tuczące produkty, co w przypadku powtarzalności prowadzi do przybierania na wadze.

Jak zapobiegać?

Skala problemu otyłości jest olbrzymia – według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, z powodu jej powikłań co roku na świecie umiera ponad 2,6 mln ludzi. Bo otyłość generuje całe mnóstwo innych, bardzo niebezpiecznych schorzeń, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca typu 2, astma, osteoporoza, a nawet niektóre nowotwory.

Leczenie otyłości jest zatem jednym z ważniejszych zadań, przed jakimi stoi współczesna medycyna. Najlepiej jest jednak chorobie przeciwdziałać, by uniknąć przykrych konsekwencji w postaci groźnych dolegliwości, zwłaszcza jeśli mamy genetyczne predyspozycje do tycia. Starajmy się racjonalnie komponować codzienne posiłki oraz nie rezygnować z choćby niewielkiej, ale regularnej dawki aktywności fizycznej.

przeczytaj także:  Czym zastąpić niezdrowe przekąski w diecie dziecka?

Basen, jogging, nordic walking czy zajęcia w klubie fitness poprawią naszą kondycję, pozytywnie wpłyną na wygląd sylwetki, a przede wszystkim pomogą zapobiec rozwinięciu się nadwagi, a następnie otyłości. Pamiętajmy też o tym, by się wysypiać. Dorosła osoba potrzebuje przynajmniej 7 h snu na dobę, aby jej organizm funkcjonował prawidłowo. W ten sposób nie tylko poprawimy koncentrację i skupienie, ale i unikniemy zagrożenia otyłością – jedną z najpowszechniejszych i najgroźniejszych chorób naszych czasów.

Materiały źródłowe:

  • Z niewyspania się tyje. Newsweek: http://www.newsweek.pl/nauka/wiadomosci-naukowe/z-niewyspania-sie-tyje,90859,1,1.html
  • Przyczyny otyłości. 121.doc: https://www.121doc.com/pl/otylosc
  • Śpisz za mało? Lepiej to zmień. Brak snu prowadzi do otyłości. natemat: http://natemat.pl/71223,spisz-za-malo-lepiej-to-zmien-brak-snu-prowadzi-do-otylosci

podobne tematycznie

zostaw komentarz