Witaminy i minerały dla kobiet w ciąży

autor Ala Bart
234 x czytano

Każda przyszła mama powinna zadbać o odpowiednio skomponowany jadłospis. To jednak nie wszystko – niezbędna będzie również stosowna suplementacja. Bez jakich witamin i minerałów nie może się obyć żadna kobieta w ciąży?


Kwas foliowy
Witamina A
Witamina D
Wapń
Żelazo
Magnez
Jod

Kwas foliowy

To organiczny związek z grupy witamin B, który jest niezbędny do syntezy zasad pirymidynowych, purynowych, prawidłowej erytropoezy czy przemiany aminokwasów. Jest on odpowiedzialny również za regulowanie wzrostu i funkcjonowanie komórek nerwowych, w związku z czym jego niedobór jest prowadzić może do cewy nerwowej. Kwas foliowy wpływa pozytywnie na rozwój noworodków i masy ich ciała oraz odpowiada za przekazywanie cech dziedzicznych komórek przez regulację ich podziału.

przeczytaj także:  Labioplastyka, gdy Twoje wargi sromowe już nie wyglądają jak sprzed ciąży

Jak powinno wyglądać dawkowanie kwasu foliowego? Ze względu na spory odsetek ciąż nieplanowanych, każda kobieta będąca w okresie rozrodczym powinna przyjmować 0,4 mg na dobę. Tego typu preparaty zażywa się do 12 tygodnia ciąży. Gdy w przeszłości kobieta urodziła dziecko z wadą cewy nerwowej, dzienna dawka kwasu foliowego zostaje zwiększona do 5mg.

Kobieta w ciąży przytula się do męża

Witamina A

Jak pokazały badania, hipowitaminoza A częściowo odpowiada zarówno na wady wrodzone takie, jak chociażby wady cewy nerwowej, jak i prowadzi do porodu martwych płodów. U niektórych dzieci, których mamy nie przyjmowały w okresie ciąży wystarczających dawek witaminy A, można zaobserwować tak zwany „zespół suchego oka”, który po czasie może spowodować zmiękczenie rogówki, która, nieleczona, prowadzi do ślepoty.

przeczytaj także:  Jak szybko schudnąć po ciąży? Powrót do dawnej figury

Witamina D

Odpowiada za regulację gospodarki wapniowo – fosforanowej. Docelowe miejsce działania tego związku to nerki, jelita, przytarczyce oraz skóra. Badania wykazały tendencję do redukcji mineralizacji tkanki kostnej pośród kobiet z niedoborami witaminy D rodzących ponownie w niewielkim odstępie czasu.

Wapń

Niezbędny do właściwego rozwoju zębów, kości, serca, mięśni czy układu nerwowego dziecka. Jako że dla organogenezy najbardziej kluczowe są pierwsze tygodnie, o gospodarkę wapniową zadbać należy już na etapie planowania ciąży. Jego niedobór przyczynia się do rozwoju wad wrodzonych, krzywicy, opóźnionego ząbkowania czy bardziej zaawansowanego niż u równieśników procesu rozwoju próchnicy.

Żelazo

Potrzebne do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Początkowo zwiększone na nie zapotrzebowanie jest pokrywane z zapasów ustrojowych kobiety ciężarnej, co wyjaśnia częstą przypadłość, jaką jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Permanentny brak tego minerału w diecie może stanowić przyczynę opóźnionego rozwoju umysłowego dziecka.

przeczytaj także:  Cała prawda o menopauzie

Magnez

Niezbędny do produkcji białek organizmu i właściwego funkcjonowania mięśnia sercowego. Jego niedobory powodują skurcze macicy, co może wywołać poronienie. Magnez pełni także kluczową rolę w rozwoju kości płodu.

Jod

Jego znaczny niedobór powoduje nieodwracalny niedorozwój mózgu płodu, umiarkowany obniża natomiast zdolność kojarzenia i uczenia się. Niekiedy doprowadzić może również do urodzenia martwego płodu.

Więcej przydatnych informacji na temat suplementacji w ciąży jest dostępnych na stronie: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja.

podobne tematycznie

1 komentarz

Caroline 25 maja 2017 - 12:56

ja akurat podczas ciązy miałam problem z przyswajaniem witamin, nawet po zmianie diety. Na szczescie polecono mi Pregne Plus, to sa suplementy diety wzbogacone o wiatminy, wiec dziecko urodzilo sie bardzo zdrowe :)

odpowiedz

zostaw komentarz