Klimatyzacja w aucie a zdrowie rodziny

autor Hanna Ryjek
159 x czytano

Wiosna i lato zbliżają się do nas wielkimi krokami, a to oznacza jedno – znów będziemy korzystać ze zbawiennego działania klimatyzacji w samochodach. Na jej temat można przeczytać wiele faktów i mitów, bardzo często słyszy się o tym, że jest ona szkodliwa. Jak jest naprawdę? Jaka jest zależność między klimatyzacją, a zdrowiem naszej rodziny?

Czy klimatyzacja w aucie jest szkodliwa?

Klimatyzacja w samochodzie to chyba jeden z najlepszych wynalazków, szczególnie w upalne dni, kiedy temperatura przewyższa 30’C i nie da się już wytrzymać. Wielogodzinna podróż autem w taką pogodę wymusza użycie klimatyzacji nawet przez osoby, które nie są jej zwolennikami. Tak naprawdę nie jest ona tak szkodliwa jak niektórzy uważają, wystarczy wiedzieć jak ją konserwować. Dbanie o klimatyzację zalecają także specjaliści (np. materla.com.pl/jak-dbac-o-klimatyzacje), tylko to uchroni nas przed szkodliwym działaniem tego udogodnienia.

 

Jak dbać o klimatyzację?

O klimatyzację najlepiej zadbają specjaliści, którzy doskonale się na tym znają. Najważniejsze jest odgrzybianie, dzięki któremu klimatyzacja zostanie oczyszczona w dokładny sposób. Równie istotne jest wymienianie filtra kabinowego, który co prawda nie ma wpływu na funkcjonowanie silnika, ale może powodować przenikanie nieprzyjemnych zapachów do wnętrza auta. Bardzo popularną ostatnio metodą na pozbycie się zanieczyszczeń jest ozonowanie. Dzięki takiemu dokładnemu czyszczeniu możemy pozbyć się pleśni, bakterii, roztoczy i innych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Kiedy klimatyzacja ma zły wpływ na zdrowie?

Kiedy w ogóle nie jest czyszczona. To właśnie bakterie, grzyby i inne drobnoustroje mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a lista zagrożeń jest naprawdę długa. Najniebezpieczniejsza jest legionelloza, choroba za którą odpowiedzialne są bakterie legionelli. Początkowe objawy przypominają grypę i zapalenie płuc. Pojawiają się dreszcze, gorączka, kaszel, brak apetytu, ból w klatce piersiowej itp. Nieleczona choroba legionistów może doprowadzić do śmierci, zatem jeśli zauważymy u siebie takie objawy, udajmy się do lekarza i oczywiście pomyślmy o czyszczeniu klimatyzacji.

Klimatyzacja sprzyja także przeziębieniom. Mają na to wpływ nie tylko zawarte w niekonserwowanej klimatyzacji drobnoustroje, ale i złe użytkowanie tego udogodnienia. Zazwyczaj biorą się one z powodu niewłaściwego dostosowania temperatury. Przyjmuje się, że temperatura w aucie może być niższa od tej na zewnątrz o 6 stopni Celsjusza. Większe różnice sprzyjają przeziębieniom, chorobom gardła, mogą powodować szok termiczny, a także osłabiają układ odpornościowy.

Jak widać, klimatyzacja sama w sobie nie jest zła, wręcz przeciwnie. Natomiast sami pracujemy na szkodliwe jej działanie, zapominając o regularnym jej czyszczeniu (co najmniej raz w roku) i niewłaściwie ją użytkując.

podobne tematycznie

zostaw komentarz