Skaza białkowa u dzieci i niemowląt

autor Sandra Kożuchowska
166 x czytano

Skaza białkowa, czyli inaczej alergia pokarmowa wywoływana głownie przez białka mleka krowiego, to częsta dolegliwość wieku niemowlęcego i dziecięcego. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny i objawy skazy białkowej

Skaza białkowa to dolegliwość polegające na nietolerancji białek mleka krowiego przez dziecka. Po spożyciu produktów mlecznych i ich przetworów u dziecka dochodzi do reakcji immunologicznej, ponieważ jego układ odpornościowy mylnie rozpoznaje białka mleka jako niebezpieczne dla organizmu i próbuje bronić się przed nimi, co prowadzi do stanów zapalnych.

Pierwszym i najczęstszym objawem skazy białkowej u niemowląt są objawy skórne: zaczerwienione i błyszczące policzki, czerwone plamy w zgięciach łokci oraz kolan, a także podłużne zmiany skórne w okolicy uszu. U niemowląt objawem, który powinien wzbudzić czujność rodziców, powinien być nadmierny niepokój dziecka, które odczuwa dyskomfort z powodu swędzących ran. Alergia pokarmowa objawia się także poprzez bóle brzucha, biegunkę, wymioty i nudności, a także kolkę.

Dziecko ze szklanką mleka

Jak radzić sobie ze skazą białkową?

Skaza białkowa najczęściej dotyczy dzieci i z reguły mija ona po ukończeniu 2 roku życia. Nie są do końca znane jej przyczyny, ale o wiele częściej występuje ona u dzieci rodziców, którzy cierpieli na alergie pokarmowe lub sami doświadczyli skazy białkowej. W okresie, kiedy dziecko cierpi z powodu dolegliwości spowodowanych reakcją alergiczną, zaleca się dietę eliminującą produkty mleczne.

Dziecko nie powinno spożywać mleka, jogurtów, śmietany, a także kremów do ciast i słodyczy, które mają w swoim składzie przetwory mleczne, np. czekolady, lodów i budyniów. Warto sięgnąć także po preparaty bogate w bakterie kwasu mlekowego, takie jak Latopic. Dobroczynne drobnoustroje zawarte w Latopicu wspomagają proces trawienie białek mleka i tym samym pomagają łagodzić dolegliwości.

W przypadku dzieci ze skazą białkową duże znaczenie ma przestrzeganie diety eliminacyjnej, ale także odpowiednia pielęgnacja skóry. Wskazane jest używanie preparatów natłuszczających, a także nawilżających emolientów, które pomagają zachować naturalną barierę ochronną skóry i łagodzą swędzenie. W przypadku powstania na skórze ognisk zapalnych, zaleca się stosowanie specjalnych maści zapisanych przez lekarza, jednak w większości przypadków prawidłowa pielęgnacja pomaga uniknąć tak poważnych dolegliwości.

Więcej informacji o skazie białkowej znajdziesz na http://www.latopic.pl/Alergia-pokarmowa/Skaza-bialkowa-u-dzieci-i-niemowlat-objawy-skazy-bialkowej.

podobne tematycznie

1 komentarz

mama 29 grudnia 2016 - 12:30

z tu0105 skazu0105 biau0142kowu0105 to ru00f3u017cnie siu0119 wypowiadaju0105 specjaliu015bci, podobnie jak z glutenem itd. ehh.. nie dowiemy siu0119 nie siedzu0105c w korporacji ;-)

odpowiedz

zostaw komentarz