Kłębuszkowe zapalenie nerek – objawy i leczenie

autor Hanna Ryjek
182 x czytano

Choroby nerek bardzo często rozwijają się podstępnie nie dając charakterystycznych objawów. Tak jest w przypadku kłębuszkowego zapalenia nerek, które najczęściej pojawia się w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Przyczynić się do tej choroby może wiele błahych z pozoru dolegliwości, np. infekcja gardła. Co trzeba wiedzieć o kłębuszkowym zapaleniu nerek, jak się ono objawia i jak je leczyć?

Kłębuszkowe zapalenie nerek – co to jest?

Kłębuszkowe zapalenie nerek to grupa chorób pierwotnych lub wtórnych, często jest ona reakcją organizmu na toczącą się infekcję lub inne schorzenie. Klasyfikacja kłębuszkowego zapalenia nerek może obejmować wiele rodzajów tej choroby. Wśród odmiany pierwotnej wyróżnia się między innymi błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek, włókienkowe kłębuszkowe zapalenie nerek czy nefropatię IgA. Wśród wtórnych natomiast wymienia się nefropatię toczniową, wtórne mezangialne kłębuszkowe zapalenie nerek, czy wtórne gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek.

Chirurdzy przy stole

Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek

Zapalenie kłębuszków nerkowych często może nie dawać szczególnych objawów. Bywa, że w lekkiej postaci ustępuje ono samoistnie. Najczęściej kłębuszkowe zapalenie nerek wykrywa się podczas badania moczu. Wykazuje ono obecność białka, krwi lub wałeczków. Istotna jest obserwacja moczu, ponieważ można w ten sposób ocenić, czy nerki funkcjonują prawidłowo. Jeśli mocz pieni się lub ma inne zabarwienie niż zazwyczaj, np. jest czerwony, brunatny, różowy jest to wówczas powód do niepokoju. Podobnie jak pojawiający się ból nerek.

Zapalenie kłębuszków nerkowych o ciężkim przebiegu daje więcej charakterystycznych objawów. Chory może mieć obrzęki twarzy oraz wokół kostek, pojawiają się nudności, zaburzenia widzenia, wyższe ciśnienie, bóle głowy. Co ważne, zmniejsza się też ilość wydalanego moczu.

Jeśli analiza moczu wskazuje na nieprawidłowości lub jeśli występują wyżej wymienione objawy, natychmiast należy zwrócić się do lekarza. Zlekceważenie tej choroby może doprowadzić do trwałego uszkodzenia kłębuszków nerkowych, a w ostateczności do przewlekłej niewydolności nerek.

Diagnostyka kłębuszkowego zapalenia nerek

Diagnostyka opiera się głównie na badaniach laboratoryjnych moczu i krwi. Lekarz sprawdza stężenie kreatyniny, mocznika, zleca badania biochemiczne oceniające stężenie potasu, sodu, glukozy itd. Pomocne jest również badanie USG, by ocenić stan nerek i ewentualnie wykluczyć inne choroby. Jeśli taka diagnostyka wciąż nie daje jednoznacznego potwierdzenia choroby, wówczas przeprowadza się biopsję. Jest to badanie inwazyjne, które wykonuje się jedynie w szczególnych przypadkach.

Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek

Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek zależy od rodzaju i przyczyny choroby. Bywa, że wystarczy przyjmować leki eliminujące z organizmu zakażenie, najczęściej są to antybiotyki. Chorzy powinni wprowadzić także dietę ograniczającą spożycie sodu. Jeżeli dochodzi do ciężkich przypadków kłębuszkowego zapalenia nerek, wówczas konieczne jest przyjmowanie leków immunosupresyjnych, które hamują układ odpornościowy. Kiedy natomiast choroba doprowadzi do niewydolności nerek, wtedy najczęściej konieczne są dializy i ewentualnie kwalifikacja do przeszczepienia narządu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz