Nutrikosmetyki – suplementy dbające o urodę

autor Hanna Ryjek
106 x czytano

Tajemnica pięknych włosów, skóry i paznokci tkwi nie tylko w ich odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim pochodzi „z wnętrza”, czyli ze składników, które dostarczamy z dietą. Nutrikosmetyki to preparaty, które „od środka” pozwalają dbać o urodę uzupełniając niedobory składników niezbędnych do pięknego wyglądu skóry, włosów i paznokci. Jak działają nutrikosmetyki? O tym w dzisiejszym artykule.

Przy łamiących się paznokciach, rozdwojonych włosach i podrażnionej skórze nawet najlepsze kosmetyki niewiele pomogą, jeśli w diecie zabraknie witamin, minerałów i innych składników niezbędnych dla skóry. Kosmetyki pielęgnacyjne działają od zewnątrz, zwykle nie wnikając w głębsze partie skóry, gdzie zachodzą podziały i różnicowanie się komórek skóry i włosów. A to właśnie te procesy są w głównej mierze odpowiedzialne za ich wygląd. Jak zatem zadbać o skórę, włosy i paznokcie od środka, aby wyglądały pięknie i zdrowo?

Nutrikosmetyki – co to jest?

Najprościej mówiąc nutrikosmetyki (www.allecco.pl/filter/category,181,na-wlosy-skore-paznokcie) to wszelkie preparaty (najczęściej to suplementy diety w postaci kapsułek lub tabletek), które odpowiedzialne są za uzupełnianie niedoborów składników pokarmowych ważnych dla skóry, włosów i paznokci. Nutrikosmetyki mają w składzie substancje biorące udział w procesach wzrostu skóry, jej odżywienia, regeneracji, wzmocnienia i ochrony. Ogólnie substancje zawarte w nutrikosmetykach mają pozytywny wpływ na wygląd i kondycję włosów, skóry i paznokci. Co ważne, substancje w nutrikosmetykach mają zdolność usuwania wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy chorobowe skóry oraz mające związek z jej starzeniem się.

Co wchodzi w skład nutrikosmetyków?

Składniki konkretnych nutrikosmetyków będą różne w zależności od ich przeznaczenia. Przeważnie można w nich znaleźć zestaw witamin (A, te z grupy B, C, E) oraz minerałów: cynk, krzem, selen, siarka organiczna, magnez, miedź. Wiele preparatów nutrikosmetycznych zawiera także zestaw substancji aktywnych, w tym m.in.: koenzym Q10, kolagen, kwas hialuronowy, karotenoidy, flawonoidy, likopen.

Nutrikosmetyki – kto powinien po nie sięgnąć?

Każdy, kto chciałby poprawić kondycję swojej skóry, włosów i paznokci, jeśli w jego diecie brakuje ważnych składników odżywczych. Szczególnie narażone na niedobór witamin i minerałów są osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, ze złą dietą, żyjące w stresie, palące papierosy oraz te, które stosują diety odchudzające.

 

Nutrikosmetyki to także dobry wybór dla kobiet po porodzie, szczególnie tych karmiących piersią, ponieważ zwykle w okresie kilku pierwszych miesięcy po ciąży bardzo spada kondycja włosów (zwykle stają się matowe i wypadają bardzo intensywnie), skóry i paznokci (organizm czerpie z rezerw, aby wyprodukować wartościowy pokarm dla dziecka, co odbija się na urodzie i ogólnej kondycji organizmu). Ważne jednak, aby wybierać preparaty z linii dla kobiet po porodzie. I w sytuacji, kiedy młoda mama przyjmuje suplementy witaminowo-mineralne, porównać skład, aby nie kumulować dawki niektórych substancji.

Zachowaj ostrożność

Nutrikosmetyki to preparaty wielowitaminowe, zawierające dodatkowo szereg substancji czynnych. Należy stosować je z umiarem, ponieważ niektóre witaminy także można przedawkować (np. A i E). Zachowajmy ostrożność, szczególnie w sytuacji, kiedy stosujemy inne preparaty witaminowo-mineralne. Szczególnie groźny jest nadmiar witaminy A, ponieważ jej przedawkowanie objawia się: biegunką, wymiotami, zaburzeniami widzenia odwapnieniem kości, i paradoksalnie: wypadaniem włosów. Zwróćmy zatem uwagę na zalecenia producenta zawarte w ulotce, a w razie wątpliwości – skonsultujmy się z lekarzem.

Pamiętajmy, że chcąc poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci, warto działać wielokierunkowo. Wzmocnić je od środka poprzez stosowanie nutrikosmetyków, a od zewnątrz – przez wzmacniające i odżywiające zabiegi pielęgnacyjne. Duże znaczenie ma także odpowiednio zbilansowana dieta, która nie tylko poprawi wygląd, ale przyczyni się do ogólnej poprawy samopoczucia i dobrej kondycji organizmu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz