Przepukliny i ich rodzaje

autor H R
197 x czytano

Przepuklina to przemieszczenie narządów lub tkanek poza jamę ciała, w której powinny się znajdować. Rodzaje przepuklin wyróżnia się m.in. ze względu na miejsce ich występowania, czas pojawienia się oraz zachowanie. Nie wszyscy wiedzą, że jest kilka rodzajów przepuklin, jeśli jesteś ciekawy, jak je dzielimy, zapraszamy do lektury.

Rodzaje przepuklin zewnętrznych i wewnętrznych

Przepukliny zewnętrzne uwypuklają się na zewnątrz jamy brzusznej, widoczne pod skórą. Wyróżnia się trzy najczęściej występujące rodzaje: pachwinowa, udowa i pępkowa. W ich leczeniu stosuje się pasy na przepuklinę, które dostępne są w ofercie wielu sklepów ortopedycznych, w tym Ortopedio (https://www.ortopedio.pl/tulow-plecy/pasy-przepuklinowe/). Przepukliny wewnętrzne są skierowane do innych jam ciała lub zachyłków.

Mężczyzna odczuwający ból brzucha

Przepukliny wrodzone i nabyte

Ze względu na czas pojawienia się przepukliny dzielą się one na wrodzone i nabyte. Wrodzone można zauważyć od razu po porodzie lub u niemowlęcia do 6. miesiąca życia. Z kolei przepukliny nabyte pojawiają się później. Ich powodem często jest zwiększone ciśnienie w śródbrzuszu. Mogą powstać m.in. po operacjach.

Przepukliny odprowadzalne i nieodprowadzalne

Ze względu na zachowanie się przepukliny dzieli się je na:

  • odprowadzalne, które wracają do swojego prawidłowego położenia w jamie brzusznej pod wpływem nacisku bądź samoistnie; znajdują się w worku przepuklinowym;
  • nieodprowadzalne, które są umiejscowione na stałe poza jamą brzuszną pomiędzy workiem przepuklinowym a jego zawartością; nie towarzyszą im dodatkowe dolegliwości; często pojawiają się w wieloletnich przepuklinach pachwinowych oraz pooperacyjnych.

Przepukliny uwięźnięte

Przepukliny uwięźnięte charakteryzują się tym, że ich zawartość jest pozbawiona pasażu jelitowego. Zwykle powstają na skutek parcia na mocz bądź stolec, kaszlu, urazu lub wysiłku fizycznego. Powodem pojawienia się ich jest nagłe zwiększenie ciśnienia w śródbrzuszu, przez co do worka przepuklinowego przedostaje się tak duża zawartość jamy brzusznej, że nie może się tam cofnąć. Objawy uwięźnięcia przepukliny to m.in.:

  • silny ból brzucha nachodzący falami,
  • wymioty,
  • wzdęcie brzucha,
  • zwiększone tętno,
  • podniesiony poziom białych krwinek.

Dodatkowo pojawia się uwypuklenie, a skóra może być zaczerwieniona. Jeden z rodzajów przepukliny uwięźniętej to przepukliny Littrego bądź Richtera. Zakleszczeniu ulega w tym przypadku jedynie część ściany jelita. Jelito pozostaje drożne, pojawiają się jednak wymioty i bóle brzucha.

Przepukliny zadzierzgnięte

Przepukliny zadzierzgnięte są konsekwencją uwięźnięcia przepukliny. Powstają, kiedy dochodzi do zaciśnięcia krezki jelita, jego niedokrwienia, po czym do martwicy tego odcinka przewodu pokarmowego. W ich przebiegu występuje mechaniczna niedrożność jelita.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł całkowicie wyczerpał temat przepuklin. Czy wiedzieliście, że jest ich tak dużo? Dajcie znać w komentarzu.

podobne tematycznie

1 komentarz

Andżela 31 sierpnia 2017 - 11:18

Nigdy nie miałam z tym problemu i właściwie to sam temat nigdy mi się nawet nie nasunął, a jak widać jest to kwestia jednak dość istotna dla naszego zdrowia.

odpowiedz

zostaw komentarz