Cała prawda o menopauzie

autor Ala Bart
188 x czytano

Gdy myślimy o menopauzie, wstępuje w nas przerażenie. Rozważamy nad dodatkowymi kilogramami, braniem hormonów, uderzeniem gorąca, itd. A jak jest w rzeczywistości? Czy strach przed menopauzą jest uzasadniony?

Niektóre kobiety trudno przeżywają okres menopauzy

Przekwitanie w tym samym wieku co mama

Jeśli chodzi o czynniki genetyczne, to mają one mały wpływ na menopauzę. To, kiedy przestaniemy miesiączkować, zależy głównie od naszego stylu życia. Ciągły stres, jedzenie tłustych i zbyt kalorycznych potraw, a także palenie papierosów – to wszystko może w znacznym stopniu przyspieszyć procesy przekwitania. Przeciętny wiek, w którym pojawia się u Polek menopauza to 45. a 55. rok życia. Miesiączkowanie wygasa najczęściej u 51-letnich kobiet.

przeczytaj także:  Labioplastyka, gdy Twoje wargi sromowe już nie wyglądają jak sprzed ciąży

Pogorszenie jakości życia seksualnego

Po okresie menopauzy zachodzą w kobiecym organizmie zmiany, które mogą wpłynąć na obniżenie libido. Niedobór estrogenów powoduje przykre dolegliwości, które zakłócają seks. Są to m.in. suchość pochwy czy nietrzymanie moczu. Problemy te da się jednak rozwiązać. Kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu mogą stosować miejscową suplementację estrogenową. Kuracja bazuje na przyjmowaniu niewielkich dawek estrogenów w formie kremów lub tabletek, które aplikuje się do pochwy. Natomiast gdy doskwiera nam suchość w miejscach intymnych, warto skorzystać z dostępnych bez recepty środków do nawilżania, np. hydrovag.pl. Pozbycie się krępujących dolegliwości przywróci nam radość z seksu.

Menopauza bez przyjmowania hormonów

To, czy będziemy przyjmować leki, zależy od tego, jak znosimy przekwitanie i jakie objawy u nas występują. Czynnikiem decydującym o przyjmowaniu hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) jest przede wszystkim szczegółowa rozmowa na temat objawów, a także prosty kwestionariusz, np. skala Kupermana. W ankiecie należy samodzielnie określić w jakim stopniu dany objaw utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy zaleca, aby z HTZ korzystały panie, które mają mocno lub średnio nasilone objawy klimakterium.

przeczytaj także:  Czy tuż przed miesiączką można zajść w ciążę?

Późniejszy poród, późniejsze wygaśnięcie miesiączki

Wiek, w którym urodziłyśmy dziecko, nie wpływa na czas pojawienia się menopauzy. Bez znaczenia jest też fakt, czy zdarzyły nam się poronienia, czy też nie. Posiadanie kilkorga dzieci również nie sprawi, że klimakterium nadejdzie później. Lekarze potwierdzają, że czasem się zdarza, że kobiety, które nie mają dzieci, szybciej przekwitają, jednak dotyczy to tylko tych, u których bezdzietność wiąże się z nieprawidłowym działaniem jajników. Zaburzenia utrudniają zajście w ciążę w okresie płodności, a potem ponaglają nadejście menopauzy. Nie ulega wątpliwości, że przekwitanie szybciej dosięga kobiet, które miesiączkę miały dość wcześnie, a ich cykle były krótsze niż 28 dni.

Po 50. roku życia szybciej się tyje

Wahania hormonalne wpływają na gospodarkę tłuszczową. Dlatego właśnie w okresie okołomenopauzalnym jesteśmy bardziej narażone na dodatkowe, niechciane kilogramy. Hormony stabilizują gromadzenie i rozpad tłuszczów oraz ich rozłożenie w organizmie. Podczas zakłóceń hormonalnych dochodzi do odkładania się większej tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Spróbujmy zatem zwiększyć aktywność fizyczną. Może to być pływanie, jazda na rowerze, a nawet szybki spacer.

podobne tematycznie

zostaw komentarz