Co robić z dzieckiem na Śląsku? Atrakcje dla dzieci w województwie śląskim

autor Agnieszka Lipińska
189 x czytano

Śląsk to nie tylko górniczo-przemysłowy region. Znajduje się tam również wiele atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodsi również. Propozycje przygotowane specjalnie dla nich pomogą im rozwinąć zainteresowania historyczne i przyrodnicze oraz poszerzyć swoją wiedzę na różne tematy. Śląsk to również świetny sposób na aktywny wypoczynek. Mali sportowcy na pewno będą zadowoleni z wizyty w tym regionie. Nie wiesz jak spędzić weekend z dzieckiem? Jedźcie na Śląsk! Oto kilka atrakcji jakie tam na was czekają!

Park Ogrodzieniec

To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych na Śląsku. Położona w miejscowości Podzamcze, w gminie Ogrodzieniec przyciąga co roku rzesze turystów. Co jest jego głównym atutem? Znajdujące się w nim repliki zamków i innych obiektów warownych położonych na Szlaku Orlich Gniazd. Odtworzone zostały w skali 1:25, a ich przygotowanie poprzedziły długie, rzetelne studia źródeł historycznych.

W Parku Miniatur można zobaczyć modele dawnych maszyn oblężniczych, a także wiele innych atrakcji. Odwiedzający go turyści mogą odwiedzić Dom Strachów, spędzić miło czas w Parku Rozrywki oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy podczas wizyty w Parku Doświadczeń Fizycznych. Całodniowy rodzinny bilet uprawniający do skorzystania ze wszystkich atrakcji Parku kosztuje 99 złotych. Mogą z niego skorzystać rodzice z 2-5 dzieci.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku

Powstał w latach 50. XX wieku z inicjatywy generała Jerzego Ziętka. Ma ponad 600 ha powierzchni i jest uznawany za jeden z największych tego typu obiektów na świecie! Park Śląski kusi odwiedzających nie tylko ciekawymi alejkami (ich łączna długość to około 70 km!) oraz ławeczkami, na których można odpocząć po ciężkim dniu w pracy.

przeczytaj także:  Hotel przyjazny dzieciom - jakie hotele ucieszą także dzieci?

Na terenie Parku zlokalizowane są również Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny z Kotliną Dinozaurów, Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie, Stadion Śląski, Rosarium z największą w Polsce kolekcją róż, Hala Wystaw „Kapelusz”, Galeria Rzeźby Śląskiej, Kolejka Linowa „Elka” oraz Śląski Park Linowy z 710m tras, 58 przeszkodami i 50 platformami. Wstęp na teren Parku jest bezpłatny. Za skorzystanie z poszczególnych atrakcji trzeba zapłacić według cennika dostępnego przed wejściem na każdą z nich, lub na stronie internetowej.

słoń w zoo

Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Pomysł założenia muzeum prezentującego historię polskiego pożarnictwa narodził się już na początku ubiegłego stulecia. Pierwszy jego oddział powstał w Łowiczu, ale zamknięto go 1939 roku. Projekt powrócił w 1974 roku, kiedy to mieszkańcy Mysłowic postanowili na własną rękę zorganizować oddział muzeum na swoim terenie. I tak oto w 1975 roku muzeum otwarło podwoje.

przeczytaj także:  Hotel przyjazny dzieciom - jakie hotele ucieszą także dzieci?

Obecnie jego siedziba znajduje się w dzielnicy Słupna. Co można w nim zobaczyć? Ekspozycja muzeum jest bardzo bogata. Znajduje się w nim kolekcja samochodów pożarniczych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Najstarszym pojazdem jest pochodzący z 1913 roku Benz-Gaggenau. Bardzo ciekawe są również zbiory sikawek konnych i ręcznych, konnych wozów pogotowia, drabin i motopomp. Poza sprzętem pożarniczym w muzeum można również obejrzeć strażackie mundury, hełmy oraz zbiory ciekawych dokumentów i fotografii. Muzeum znajduje się na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki.

stary wóz strażacki

Parki linowe

Na Śląsku znajduje się niesamowita ilość różnorodnych parków. Spotkamy tu nie tylko tradycyjne miejsca z placami zabaw, ale również parki linowe. Na terenie województwa śląskiego znajduje się kilkanaście takich obiektów m.in.: w Istebnej, Podzamczu, Górze Żar czy Parku Śląskim. Co oferują odwiedzającym?

Kilkanaście tras na różnych poziomach oraz zjazdy tyrolką. Jak widać wspinający się na nudę narzekać nie będą mogli. Większość parków ma również trasy przygotowane specjalnie dla dzieci. Naprawdę warto chociaż raz odwiedzić takie miejsce. Gwarantujemy, że każdy przeżyje w nim niesamowitą przygodę.

przeczytaj także:  Hotel przyjazny dzieciom - jakie hotele ucieszą także dzieci?

Miasteczko westernowe Twinpigs

To coś w sam raz dla fanów Dzikiego Zachodu. Zarówno tych młodszych jak i tych troszkę starszych. Otwarty w 2012 roku przyciąga turystów niezwykłym klimatem rodem z XIX-wiecznego miasteczka na Dzikim Zachodzie i atrakcjami dla całej rodziny. A tych jest całkiem sporo. Odwiedzający to miejsce mogą pojeździć na Młyńskim Kole, z którego widać panoramę Miasteczka, zwiedzić prawdziwą indiańską wioskę, zostać świadkami niesamowitych pokazów kowbojskich czy nauczyć się strzelać z łuku.

miasteczko na dzikim zachodzie

A to tylko niektóre propozycje jakie czekają na turystów w tym miejscu. Twinpigs oferuje również noclegi w pokojach stylizowanych na cele więzienne. Park otwarty jest przez cały tydzień w godzinach 12.00-20.00 Ceny za bilet wstępu na teren obiektu wynoszą 37,99 zł za bilet ze zniżką i 41,99 zł za bilet bez zniżki w dni robocze. W weekendy zapłacimy za nie 39,99 ze zniżką i 44,99 zł za bilet bez zniżki.

podobne tematycznie

2 komentarze

honorata 15 września 2016 - 13:46

do Twinpigs warto pojechać, może nie koniecznie wracać bo specjalnie duże to to nie jest ale warto raz tam pojechać z dzieciakami, najlepiej poza weekendem bo jest prawdziwe oblężenie i trzeba czekać do atrakcji, a w tygodniu spoko i na spokojnie

odpowiedz
Ania 26 września 2016 - 12:27

Zgadzam się – byłam z synem i drugi raz to chyba za rok bo nie mam tam zbyt wiele atrakcji ale warto zobaczyć chociaż raz.

odpowiedz

zostaw komentarz